Conservatives Labour Liberal Democrats SNP Plaid Cymru Greens UKIP Other Seat Region Winner15
47-63 16-29 4-13 0-0 0-0 0-6 4-22 0-0 Aldershot South East Conservatives
58-70 22-34 2-9 0-0 0-0 0-0 0-0 0-1 Aldridge-Brownhills West Midlands Conservatives
51-66 21-34 6-18 0-0 0-0 0-6 0-0 0-0 Altrincham and Sale West North West Conservatives
51-64 29-43 1-8 0-0 0-0 0-7 0-0 0-0 Amber Valley East Midlands Conservatives
55-72 11-22 3-14 0-0 0-0 0-7 2-19 0-0 Arundel and South Downs South East Conservatives
26-44 28-48 4-17 0-0 0-0 0-3 6-26 0-1 Ashfield East Midlands Labour
48-65 16-29 2-11 0-0 0-0 0-5 4-23 0-0 Ashford South East Conservatives
22-36 40-60 0-6 0-0 0-0 0-4 7-28 0-0 Ashton-under-Lyne North West Labour
44-62 14-27 4-16 0-0 0-0 0-6 4-25 0-0 Aylesbury South East Conservatives
48-64 17-30 3-12 0-0 0-0 0-5 3-19 1-2 Banbury South East Conservatives
15-29 42-62 0-7 0-0 0-0 0-5 10-30 0-1 Barking London Labour
18-31 43-62 1-8 0-0 0-0 0-3 7-26 1-4 Barnsley Central Yorkshire and The Humber Labour
17-30 42-61 1-9 0-0 0-0 0-0 8-29 1-5 Barnsley East Yorkshire and The Humber Labour
40-54 32-48 1-8 0-0 0-0 0-3 1-16 0-0 Barrow and Furness North West Labour
46-63 18-33 1-9 0-0 0-0 0-0 5-26 0-0 Basildon and Billericay East of England Conservatives
43-60 21-36 2-13 0-0 0-0 0-2 3-20 1-1 Basingstoke South East Conservatives
40-54 40-54 1-7 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Bassetlaw East Midlands Labour
31-48 11-25 28-47 0-0 0-0 0-14 0-0 0-0 Bath South West Conservatives
37-51 38-54 2-10 0-0 0-0 0-9 0-0 0-1 Batley and Spen Yorkshire and The Humber Labour
41-58 29-45 3-14 0-0 0-0 0-5 0-9 0-0 Battersea London Conservatives
57-73 11-22 3-14 0-0 0-0 0-5 2-18 0-0 Beaconsfield South East Conservatives
60-74 17-30 2-11 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 Beckenham London Conservatives
43-59 32-48 2-9 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 Bedford East of England Conservatives
13-26 30-49 27-46 0-0 0-0 0-8 0-9 0-1 Bermondsey and Old Southwark London Labour
46-70 10-24 13-32 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 Berwick-upon-Tweed North East Conservatives
13-26 49-70 3-12 0-0 0-0 0-14 0-12 1-5 Bethnal Green and Bow London Labour
50-65 23-36 3-13 0-0 0-0 0-9 0-0 1-2 Beverley and Holderness Yorkshire and The Humber Conservatives
49-67 13-25 3-13 0-0 0-0 0-6 4-23 0-0 Bexhill and Battle South East Conservatives
41-58 21-37 1-7 0-0 0-0 0-4 7-28 0-1 Bexleyheath and Crayford London Conservatives
21-32 60-74 1-8 0-0 0-0 0-6 0-0 0-0 Birkenhead North West Labour
39-55 37-53 1-8 0-0 0-0 0-9 0-0 0-1 Birmingham, Edgbaston West Midlands Labour
40-54 39-54 1-8 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 Birmingham, Erdington West Midlands Labour
20-35 47-66 5-18 0-0 0-0 0-10 0-0 0-0 Birmingham, Hall Green West Midlands Labour
16-30 51-70 2-11 0-0 0-0 0-3 2-18 0-0 Birmingham, Hodge Hill West Midlands Labour
17-35 57-77 1-9 0-0 0-0 0-7 0-0 0-0 Birmingham, Ladywood West Midlands Labour
43-57 35-50 1-8 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 Birmingham, Northfield West Midlands Labour
28-43 47-64 1-9 0-0 0-0 0-8 0-0 1-1 Birmingham, Perry Barr West Midlands Labour
33-48 39-56 2-11 0-0 0-0 0-13 0-0 0-0 Birmingham, Selly Oak West Midlands Labour
13-26 27-47 13-34 0-0 0-0 0-11 5-27 1-1 Birmingham, Yardley West Midlands Labour
38-52 37-53 2-10 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Bishop Auckland North East Labour
33-47 48-61 1-8 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Blackburn North West Labour
16-29 52-70 0-6 0-0 0-0 0-6 3-22 0-0 Blackley and Broughton North West Labour
42-58 27-42 1-7 0-0 0-0 0-3 3-20 0-0 Blackpool North and Cleveleys North West Conservatives
33-48 34-51 1-7 0-0 0-0 0-3 4-23 0-0 Blackpool South North West Labour
19-33 38-57 5-17 0-0 0-0 0-4 6-25 0-0 Blaydon North East Labour
31-47 40-59 1-11 0-0 0-0 0-13 0-0 0-0 Blyth Valley North East Labour
45-64 13-26 3-13 0-0 0-0 0-6 6-27 0-0 Bognor Regis and Littlehampton South East Conservatives
25-41 36-55 0-6 0-0 0-0 0-0 9-29 0-0 Bolsover East Midlands Labour
32-46 34-51 0-7 0-0 0-0 0-4 5-25 0-0 Bolton North East North West Labour
20-34 40-61 0-6 0-0 0-0 0-3 9-30 0-0 Bolton South East North West Labour
37-53 30-45 2-10 0-0 0-0 0-0 3-22 0-0 Bolton West North West Conservatives
13-25 69-81 0-7 0-0 0-0 0-5 0-0 1-2 Bootle North West Labour
33-54 15-31 0-6 0-0 0-0 0-3 19-42 1-2 Boston and Skegness East Midlands Conservatives
47-69 11-24 13-32 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 Bosworth East Midlands Conservatives
45-61 14-27 4-15 0-0 0-0 0-8 3-22 1-3 Bournemouth East South West Conservatives
54-70 16-29 4-15 0-0 0-0 0-13 0-0 0-1 Bournemouth West South West Conservatives
49-65 16-28 4-13 0-0 0-0 0-0 3-20 0-0 Bracknell South East Conservatives
13-28 36-59 10-26 0-0 0-0 0-3 5-23 0-1 Bradford East Yorkshire and The Humber Labour
24-39 34-53 1-9 0-0 0-0 0-5 7-29 0-0 Bradford South Yorkshire and The Humber Labour
15-30 34-57 1-13 0-0 0-0 0-3 3-20 7-22 Bradford West Yorkshire and The Humber Labour
49-65 15-28 1-10 0-0 0-0 0-4 5-24 0-0 Braintree East of England Conservatives
22-35 48-64 5-16 0-0 0-0 0-5 0-9 0-0 Brent Central London Labour
36-51 40-55 2-11 0-0 0-0 0-5 0-0 0-1 Brent North London Labour
43-57 34-48 3-12 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Brentford and Isleworth London Labour
53-70 11-23 3-13 0-0 0-0 0-3 3-21 0-1 Brentwood and Ongar East of England Conservatives
45-62 14-28 5-17 0-0 0-0 0-5 5-24 0-0 Bridgwater and West Somerset South West Conservatives
49-65 22-37 1-8 0-0 0-0 0-2 1-18 0-0 Brigg and Goole Yorkshire and The Humber Conservatives
38-53 34-48 4-13 0-0 0-0 0-0 0-0 0-1 Brighton, Kemptown South East Conservatives
13-35 22-56 0-0 0-0 0-0 5-52 0-14 0-1 Brighton, Pavilion South East Greens
35-52 33-51 2-11 0-0 0-0 0-18 0-0 0-0 Bristol East South West Labour
41-58 30-45 2-12 0-0 0-0 0-14 0-0 0-0 Bristol North West South West Conservatives
25-41 31-51 3-15 0-0 0-0 0-12 4-24 1-1 Bristol South South West Labour
12-27 26-55 13-37 0-0 0-0 0-34 0-0 0-1 Bristol West South West Labour
44-62 15-29 4-15 0-0 0-0 0-5 4-24 0-0 Broadland East of England Conservatives
47-64 19-33 2-10 0-0 0-0 0-6 4-21 0-0 Bromley and Chislehurst London Conservatives
58-72 21-34 1-9 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 Bromsgrove West Midlands Conservatives
50-67 15-29 1-8 0-0 0-0 0-3 6-25 0-0 Broxbourne East of England Conservatives
41-57 28-44 2-11 0-0 0-0 0-5 1-16 0-0 Broxtowe East Midlands Conservatives
0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 98-100 Buckingham South East Other
18-36 26-48 10-26 0-0 0-0 0-3 8-29 0-0 Burnley North West Labour
56-69 25-39 1-7 0-0 0-0 0-7 0-0 0-0 Burton West Midlands Conservatives
42-56 36-49 2-10 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Bury North North West Conservatives
34-48 35-51 1-9 0-0 0-0 0-0 2-18 0-1 Bury South North West Labour
58-74 16-29 2-11 0-0 0-0 0-12 0-0 0-0 Bury St Edmunds East of England Conservatives
40-56 30-45 2-11 0-0 0-0 0-4 1-15 1-2 Calder Valley Yorkshire and The Humber Conservatives
13-26 52-72 3-13 0-0 0-0 0-16 0-0 1-5 Camberwell and Peckham London Labour
47-62 23-37 6-18 0-0 0-0 0-10 0-0 0-0 Camborne and Redruth South West Conservatives
17-31 28-50 22-43 0-0 0-0 0-12 0-0 0-1 Cambridge East of England Labour
39-56 26-42 1-8 0-0 0-0 0-4 4-23 0-0 Cannock Chase West Midlands Conservatives
45-61 21-35 7-19 0-0 0-0 0-13 0-0 0-0 Canterbury South East Conservatives
41-56 30-44 1-9 0-0 0-0 0-0 2-17 0-0 Carlisle North West Conservatives
39-59 11-25 18-38 0-0 0-0 0-12 0-0 0-1 Carshalton and Wallington London Liberal Democrats
42-63 13-26 1-9 0-0 0-0 0-0 12-35 0-0 Castle Point East of England Conservatives
45-63 12-25 6-19 0-0 0-0 0-9 3-20 1-1 Central Devon South West Conservatives
52-68 16-29 2-11 0-0 0-0 0-5 3-19 0-0 Central Suffolk and North Ipswich East of England Conservatives
50-68 16-30 2-12 0-0 0-0 0-2 3-20 0-0 Charnwood East Midlands Conservatives
46-62 19-32 1-9 0-0 0-0 0-3 5-25 0-1 Chatham and Aylesford South East Conservatives
48-65 11-23 18-35 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Cheadle North West Conservatives
46-63 15-28 6-17 0-0 0-0 0-5 3-20 0-0 Chelmsford East of England Conservatives
54-69 20-34 2-10 0-0 0-0 0-4 0-11 0-0 Chelsea and Fulham London Conservatives
40-56 8-18 28-46 0-0 0-0 0-7 0-0 0-0 Cheltenham South West Conservatives
52-69 12-23 5-15 0-0 0-0 0-6 1-18 0-0 Chesham and Amersham South East Conservatives
22-39 35-56 5-18 0-0 0-0 0-5 3-22 0-0 Chesterfield East Midlands Labour
52-69 12-24 4-15 0-0 0-0 0-7 2-20 0-1 Chichester South East Conservatives
51-67 24-38 2-10 0-0 0-0 0-10 0-0 0-0 Chingford and Woodford Green London Conservatives
45-61 10-21 21-38 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Chippenham South West Conservatives
48-63 28-42 2-10 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 Chipping Barnet London Conservatives
42-56 38-52 1-8 0-0 0-0 0-6 0-0 0-0 Chorley North West Labour
63-78 10-22 4-14 0-0 0-0 0-11 0-0 0-0 Christchurch South West Conservatives
46-62 23-38 3-14 0-0 0-0 0-6 0-11 1-1 Cities of London and Westminster London Conservatives
44-58 33-47 4-13 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 City of Chester North West Labour
22-37 36-58 5-18 0-0 0-0 0-7 2-18 1-3 City of Durham North East Labour
29-57 9-26 0-6 0-0 0-0 0-8 24-52 0-0 Clacton East of England UKIP
43-59 23-40 1-10 0-0 0-0 0-3 3-21 0-0 Cleethorpes Yorkshire and The Humber Conservatives
41-59 13-26 17-35 0-0 0-0 0-10 0-0 0-1 Colchester East of England Conservatives
45-59 30-45 3-12 0-0 0-0 0-6 0-0 1-2 Colne Valley Yorkshire and The Humber Conservatives
50-68 16-29 3-14 0-0 0-0 0-4 2-18 0-0 Congleton North West Conservatives
35-50 33-49 1-8 0-0 0-0 0-0 3-21 0-0 Copeland North West Labour
39-55 28-45 1-8 0-0 0-0 0-4 3-20 0-0 Corby East Midlands Conservatives
25-39 40-57 1-10 0-0 0-0 0-4 3-21 1-3 Coventry North East West Midlands Labour
30-45 31-49 1-9 0-0 0-0 0-5 4-22 1-5 Coventry North West West Midlands Labour
32-47 33-50 1-9 0-0 0-0 0-6 3-20 1-2 Coventry South West Midlands Labour
51-64 29-42 2-10 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Crawley South East Conservatives
42-57 28-43 1-8 0-0 0-0 0-0 3-20 0-0 Crewe and Nantwich North West Conservatives
38-54 32-48 1-8 0-0 0-0 0-5 1-16 0-1 Croydon Central London Conservatives
22-36 49-65 2-11 0-0 0-0 0-6 0-11 1-2 Croydon North London Labour
49-65 20-34 2-10 0-0 0-0 0-5 2-17 0-1 Croydon South London Conservatives
19-35 30-51 0-8 0-0 0-0 0-6 15-39 0-1 Dagenham and Rainham London Labour
32-49 34-51 1-9 0-0 0-0 0-3 3-20 0-0 Darlington North East Labour
45-62 20-34 1-8 0-0 0-0 0-3 5-25 0-1 Dartford South East Conservatives
54-70 15-28 1-9 0-0 0-0 0-4 3-20 0-0 Daventry East Midlands Conservatives
24-38 41-59 0-6 0-0 0-0 0-4 5-24 0-1 Denton and Reddish North West Labour
34-50 28-43 5-16 0-0 0-0 0-0 2-20 0-0 Derby North East Midlands Conservatives
29-43 38-55 1-8 0-0 0-0 0-3 4-23 0-0 Derby South East Midlands Labour
54-70 18-31 4-15 0-0 0-0 0-9 0-0 0-1 Derbyshire Dales East Midlands Conservatives
50-68 12-24 3-14 0-0 0-0 0-7 3-22 0-0 Devizes South West Conservatives
43-58 35-51 1-9 0-0 0-0 0-6 0-0 0-0 Dewsbury Yorkshire and The Humber Labour
33-46 42-57 2-11 0-0 0-0 0-0 0-0 1-2 Don Valley Yorkshire and The Humber Labour
28-41 45-60 2-11 0-0 0-0 0-0 0-0 1-2 Doncaster Central Yorkshire and The Humber Labour
21-34 41-59 1-9 0-0 0-0 0-0 7-27 1-3 Doncaster North Yorkshire and The Humber Labour
39-56 23-39 1-8 0-0 0-0 0-3 6-26 0-0 Dover South East Conservatives
31-46 31-50 1-7 0-0 0-0 0-3 8-28 0-0 Dudley North West Midlands Labour
40-56 26-41 1-8 0-0 0-0 0-4 5-24 0-0 Dudley South West Midlands Conservatives
20-34 42-61 8-20 0-0 0-0 0-15 0-0 0-1 Dulwich and West Norwood London Labour
38-52 34-48 7-17 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Ealing Central and Acton London Labour
29-44 41-58 1-9 0-0 0-0 0-5 1-14 0-0 Ealing North London Labour
22-36 51-66 2-11 0-0 0-0 0-5 0-10 1-2 Ealing, Southall London Labour
16-29 46-66 1-8 0-0 0-0 0-2 5-25 1-4 Easington North East Labour
34-53 11-24 7-20 0-0 0-0 0-0 2-20 8-23 East Devon South West Conservatives
14-27 60-76 1-9 0-0 0-0 0-3 0-11 1-2 East Ham London Labour
61-75 11-22 6-18 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 East Hampshire South East Conservatives
52-69 11-23 4-14 0-0 0-0 0-5 3-21 1-1 East Surrey South East Conservatives
45-61 16-30 3-13 0-0 0-0 0-6 4-21 1-3 East Worthing and Shoreham South East Conservatives
44-61 18-32 2-12 0-0 0-0 0-5 3-23 1-2 East Yorkshire Yorkshire and The Humber Conservatives
41-60 11-24 20-37 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 Eastbourne South East Conservatives
38-57 13-26 13-28 0-0 0-0 0-6 3-22 0-0 Eastleigh South East Conservatives
49-65 18-32 3-14 0-0 0-0 0-4 2-17 1-1 Eddisbury North West Conservatives
24-39 47-64 1-9 0-0 0-0 0-5 1-15 0-0 Edmonton London Labour
35-50 36-52 1-8 0-0 0-0 0-3 1-16 0-0 Ellesmere Port and Neston North West Labour
49-63 29-43 2-11 0-0 0-0 0-5 0-0 0-0 Elmet and Rothwell Yorkshire and The Humber Conservatives
40-53 34-49 3-11 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Eltham London Labour
39-55 33-49 1-8 0-0 0-0 0-4 1-15 0-0 Enfield North London Labour
47-61 31-46 2-9 0-0 0-0 0-7 0-0 0-0 Enfield, Southgate London Conservatives
49-66 14-26 2-12 0-0 0-0 0-5 5-24 0-0 Epping Forest East of England Conservatives
60-73 15-26 5-16 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 Epsom and Ewell South East Conservatives
49-63 29-43 1-9 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 Erewash East Midlands Conservatives
25-40 36-55 1-8 0-0 0-0 0-5 5-25 1-2 Erith and Thamesmead London Labour
55-72 11-23 6-17 0-0 0-0 0-4 0-14 1-2 Esher and Walton South East Conservatives
34-51 39-56 1-9 0-0 0-0 0-11 0-0 0-1 Exeter South West Labour
52-68 13-25 4-14 0-0 0-0 0-5 2-20 0-0 Fareham South East Conservatives
50-67 14-27 3-12 0-0 0-0 0-5 4-23 0-0 Faversham and Mid Kent South East Conservatives
30-45 38-56 1-8 0-0 0-0 0-4 3-19 0-0 Feltham and Heston London Labour
50-65 23-37 3-12 0-0 0-0 0-11 0-0 0-0 Filton and Bradley Stoke South West Conservatives
42-58 31-47 2-11 0-0 0-0 0-4 0-10 0-0 Finchley and Golders Green London Conservatives
41-59 14-27 3-14 0-0 0-0 0-8 7-28 1-1 Folkestone and Hythe South East Conservatives
44-61 19-34 2-10 0-0 0-0 0-6 4-23 0-0 Forest of Dean South West Conservatives
51-70 20-37 3-14 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 Fylde North West Conservatives
60-72 18-30 3-12 0-0 0-0 0-7 0-0 0-0 Gainsborough East Midlands Conservatives
19-31 61-75 1-9 0-0 0-0 0-6 0-0 0-0 Garston and Halewood North West Labour
17-30 45-64 2-12 0-0 0-0 0-4 5-24 0-0 Gateshead North East Labour
35-51 32-48 1-9 0-0 0-0 0-5 3-21 0-0 Gedling East Midlands Labour
44-61 20-34 1-9 0-0 0-0 0-3 5-25 1-1 Gillingham and Rainham South East Conservatives
42-59 24-40 1-9 0-0 0-0 0-4 3-21 0-1 Gloucester South West Conservatives
50-67 13-26 2-12 0-0 0-0 0-5 5-24 0-1 Gosport South East Conservatives
49-66 15-29 2-11 0-0 0-0 0-4 4-22 1-4 Grantham and Stamford East Midlands Conservatives
44-60 22-38 1-7 0-0 0-0 0-2 5-24 0-0 Gravesham South East Conservatives
24-39 32-50 2-11 0-0 0-0 0-0 9-30 1-2 Great Grimsby Yorkshire and The Humber Labour
38-54 21-37 1-7 0-0 0-0 0-3 10-30 0-0 Great Yarmouth East of England Conservatives
28-42 42-59 3-13 0-0 0-0 0-14 0-0 0-0 Greenwich and Woolwich London Labour
55-70 12-23 10-23 0-0 0-0 0-8 0-0 1-2 Guildford South East Conservatives
12-25 49-73 3-14 0-0 0-0 0-24 0-0 0-1 Hackney North and Stoke Newington London Labour
11-25 50-74 3-12 0-0 0-0 0-22 0-0 1-3 Hackney South and Shoreditch London Labour
38-55 28-44 1-7 0-0 0-0 0-4 4-22 0-0 Halesowen and Rowley Regis West Midlands Conservatives
38-53 33-49 2-9 0-0 0-0 0-0 1-17 0-0 Halifax Yorkshire and The Humber Labour
55-69 19-32 3-13 0-0 0-0 0-8 0-0 1-1 Haltemprice and Howden Yorkshire and The Humber Conservatives
20-33 51-68 1-7 0-0 0-0 0-0 2-19 0-1 Halton North West Labour
33-48 38-54 3-13 0-0 0-0 0-6 0-9 0-1 Hammersmith London Labour
37-52 34-50 5-16 0-0 0-0 0-7 0-0 0-1 Hampstead and Kilburn London Labour
50-69 11-25 7-20 0-0 0-0 0-5 1-17 0-0 Harborough East Midlands Conservatives
44-61 22-38 1-7 0-0 0-0 0-3 4-23 0-0 Harlow East of England Conservatives
49-66 12-24 13-27 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Harrogate and Knaresborough Yorkshire and The Humber Conservatives
50-64 31-46 1-7 0-0 0-0 0-4 0-0 0-0 Harrow East London Conservatives
41-56 34-49 1-9 0-0 0-0 0-3 0-10 0-0 Harrow West London Labour
25-49 27-55 1-11 0-0 0-0 0-0 7-30 0-0 Hartlepool North East Labour
46-62 16-29 3-12 0-0 0-0 0-5 5-24 0-0 Harwich and North Essex East of England Conservatives
40-56 26-43 1-10 0-0 0-0 0-0 3-19 0-0 Hastings and Rye South East Conservatives
46-64 14-27 2-12 0-0 0-0 0-6 6-26 0-0 Havant South East Conservatives
27-41 43-60 1-7 0-0 0-0 0-3 2-18 0-0 Hayes and Harlington London Labour
50-67 13-26 13-29 0-0 0-0 0-6 0-0 0-0 Hazel Grove North West Conservatives
57-71 21-33 2-10 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 Hemel Hempstead East of England Conservatives
25-38 40-58 1-8 0-0 0-0 0-0 4-23 1-3 Hemsworth Yorkshire and The Humber Labour
43-58 31-47 1-8 0-0 0-0 0-4 0-12 0-0 Hendon London Conservatives
53-69 11-23 7-19 0-0 0-0 0-7 1-15 0-0 Henley South East Conservatives
50-68 11-24 3-14 0-0 0-0 0-7 3-21 0-0 Hereford and South Herefordshire West Midlands Conservatives
58-73 16-28 3-14 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 Hertford and Stortford East of England Conservatives
50-66 17-31 3-12 0-0 0-0 0-3 3-18 0-0 Hertsmere East of England Conservatives
50-69 18-36 1-10 0-0 0-0 0-7 1-16 0-0 Hexham North East Conservatives
17-31 34-55 1-7 0-0 0-0 0-0 16-39 0-0 Heywood and Middleton North West Labour
45-59 30-44 3-12 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 High Peak East Midlands Conservatives
55-71 17-30 4-15 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 Hitchin and Harpenden East of England Conservatives
18-32 42-63 4-15 0-0 0-0 0-18 0-11 1-2 Holborn and St Pancras London Labour
40-58 17-32 1-7 0-0 0-0 0-5 10-31 0-1 Hornchurch and Upminster London Conservatives
11-23 35-55 26-45 0-0 0-0 0-7 0-4 0-1 Hornsey and Wood Green London Labour
51-68 11-23 6-17 0-0 0-0 0-5 1-17 1-2 Horsham South East Conservatives
20-34 43-63 1-7 0-0 0-0 0-3 7-27 0-0 Houghton and Sunderland South North East Labour
38-54 30-48 5-15 0-0 0-0 0-10 0-0 1-2 Hove South East Labour
32-45 39-56 2-11 0-0 0-0 0-14 0-0 1-1 Huddersfield Yorkshire and The Humber Labour
47-64 15-28 3-13 0-0 0-0 0-5 4-22 0-0 Huntingdon East of England Conservatives
31-46 33-50 0-7 0-0 0-0 0-0 6-26 0-0 Hyndburn North West Labour
47-61 32-47 1-8 0-0 0-0 0-0 0-0 0-1 Ilford North London Labour
26-41 48-64 1-9 0-0 0-0 0-4 0-11 0-0 Ilford South London Labour
39-55 27-45 1-8 0-0 0-0 0-6 3-20 0-0 Ipswich East of England Conservatives
33-53 11-27 5-18 0-0 0-0 0-15 8-31 2-6 Isle of Wight South East Conservatives
15-28 47-66 5-17 0-0 0-0 0-16 0-8 0-1 Islington North London Labour
20-34 39-59 7-19 0-0 0-0 0-13 0-12 0-0 Islington South and Finsbury London Labour
19-33 43-63 1-8 0-0 0-0 0-3 5-25 0-0 Jarrow North East Labour
40-56 31-47 1-9 0-0 0-0 0-3 1-15 0-0 Keighley Yorkshire and The Humber Conservatives
52-70 14-27 4-14 0-0 0-0 0-5 2-17 0-0 Kenilworth and Southam West Midlands Conservatives
48-63 26-41 2-12 0-0 0-0 0-8 0-0 1-2 Kensington London Conservatives
57-71 22-35 1-9 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 Kettering East Midlands Conservatives
38-56 10-23 22-40 0-0 0-0 0-5 0-11 0-1 Kingston and Surbiton London Conservatives
18-32 40-60 2-11 0-0 0-0 0-2 7-30 0-0 Kingston upon Hull East Yorkshire and The Humber Labour
18-31 42-62 3-12 0-0 0-0 0-5 5-24 0-0 Kingston upon Hull North Yorkshire and The Humber Labour
19-33 39-59 2-13 0-0 0-0 0-3 7-27 0-1 Kingston upon Hull West and Hessle Yorkshire and The Humber Labour
53-67 25-39 1-9 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 Kingswood South West Conservatives
10-22 65-81 1-7 0-0 0-0 0-3 1-14 0-0 Knowsley North West Labour
41-56 36-50 2-10 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 Lancaster and Fleetwood North West Labour
18-32 45-63 1-9 0-0 0-0 0-9 3-22 0-1 Leeds Central Yorkshire and The Humber Labour
24-37 42-60 1-8 0-0 0-0 0-3 4-23 0-0 Leeds East Yorkshire and The Humber Labour
33-49 40-57 2-12 0-0 0-0 0-9 0-0 1-1 Leeds North East Yorkshire and The Humber Labour
20-37 25-45 23-43 0-0 0-0 0-13 0-0 0-0 Leeds North West Yorkshire and The Humber Liberal Democrats
20-35 38-57 2-10 0-0 0-0 0-9 6-26 1-2 Leeds West Yorkshire and The Humber Labour
28-42 50-66 1-8 0-0 0-0 0-6 0-0 1-2 Leicester East East Midlands Labour
24-39 49-67 2-11 0-0 0-0 0-11 0-0 0-0 Leicester South East Midlands Labour
23-39 37-55 1-8 0-0 0-0 0-7 6-26 1-1 Leicester West East Midlands Labour
24-38 42-60 0-6 0-0 0-0 0-0 5-25 0-0 Leigh North West Labour
36-53 13-26 23-40 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Lewes South East Conservatives
20-34 43-61 3-13 0-0 0-0 0-10 1-15 1-2 Lewisham East London Labour
21-36 40-59 5-15 0-0 0-0 0-12 1-14 1-2 Lewisham West and Penge London Labour
13-26 47-71 3-13 0-0 0-0 0-23 0-0 1-4 Lewisham, Deptford London Labour
23-37 47-65 4-14 0-0 0-0 0-12 0-0 0-0 Leyton and Wanstead London Labour
60-74 18-31 1-9 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 Lichfield West Midlands Conservatives
39-55 28-44 2-11 0-0 0-0 0-3 2-17 1-2 Lincoln East Midlands Conservatives
10-22 54-80 1-9 0-0 0-0 0-24 0-0 0-0 Liverpool, Riverside North West Labour
10-21 74-86 0-7 0-0 0-0 0-4 0-0 0-0 Liverpool, Walton North West Labour
13-26 60-77 2-10 0-0 0-0 0-12 0-0 1-2 Liverpool, Wavertree North West Labour
11-22 68-81 1-7 0-0 0-0 0-5 0-0 2-6 Liverpool, West Derby North West Labour
45-61 24-39 2-10 0-0 0-0 0-5 1-16 0-0 Loughborough East Midlands Conservatives
46-62 16-30 1-9 0-0 0-0 0-0 7-26 1-2 Louth and Horncastle East Midlands Conservatives
60-75 12-24 5-17 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 Ludlow West Midlands Conservatives
37-52 42-58 0-6 0-0 0-0 0-7 0-0 0-0 Luton North East of England Labour
29-44 33-51 2-11 0-0 0-0 0-5 4-21 1-3 Luton South East of England Labour
55-69 19-31 4-15 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 Macclesfield North West Conservatives
58-75 11-22 5-17 0-0 0-0 0-3 0-12 0-1 Maidenhead South East Conservatives
41-58 11-24 12-27 0-0 0-0 0-6 3-20 1-2 Maidstone and The Weald South East Conservatives
28-41 50-65 2-9 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Makerfield North West Labour
56-73 11-23 1-9 0-0 0-0 0-4 2-18 2-6 Maldon East of England Conservatives
13-26 51-72 1-9 0-0 0-0 0-13 1-16 1-2 Manchester Central North West Labour
10-23 58-77 1-9 0-0 0-0 0-12 0-13 1-2 Manchester, Gorton North West Labour
15-28 42-64 12-30 0-0 0-0 0-13 0-0 0-0 Manchester, Withington North West Labour
24-40 30-47 0-7 0-0 0-0 0-0 15-36 0-1 Mansfield East Midlands Labour
56-72 10-22 4-15 0-0 0-0 0-4 2-19 0-0 Meon Valley South East Conservatives
51-67 16-31 1-9 0-0 0-0 0-5 3-21 0-0 Meriden West Midlands Conservatives
60-74 15-26 3-12 0-0 0-0 0-10 0-0 1-2 Mid Bedfordshire East of England Conservatives
55-69 21-34 2-11 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 Mid Derbyshire East Midlands Conservatives
51-66 9-19 19-34 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Mid Dorset and North Poole South West Conservatives
47-64 15-28 2-11 0-0 0-0 0-5 5-25 0-0 Mid Norfolk East of England Conservatives
51-66 13-25 6-18 0-0 0-0 0-5 1-16 1-3 Mid Sussex South East Conservatives
53-69 13-26 2-11 0-0 0-0 0-5 3-22 0-0 Mid Worcestershire West Midlands Conservatives
19-33 44-63 1-9 0-0 0-0 0-4 5-25 0-0 Middlesbrough North East Labour
42-57 36-52 1-8 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Middlesbrough South and East Cleveland North East Labour
43-59 23-38 3-13 0-0 0-0 0-4 2-18 0-1 Milton Keynes North South East Conservatives
43-59 24-40 2-10 0-0 0-0 0-4 2-20 0-0 Milton Keynes South South East Conservatives
24-38 46-63 1-10 0-0 0-0 0-5 1-15 0-1 Mitcham and Morden London Labour
55-71 9-20 8-21 0-0 0-0 0-5 1-15 0-0 Mole Valley South East Conservatives
43-58 27-42 1-9 0-0 0-0 0-4 2-18 0-0 Morecambe and Lunesdale North West Conservatives
41-55 35-50 3-12 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Morley and Outwood Yorkshire and The Humber Conservatives
60-75 13-25 5-15 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 New Forest East South East Conservatives
62-77 11-23 4-14 0-0 0-0 0-10 0-0 0-0 New Forest West South East Conservatives
52-69 18-32 2-10 0-0 0-0 0-0 1-17 0-0 Newark East Midlands Conservatives
61-75 10-20 9-21 0-0 0-0 0-7 0-0 0-1 Newbury South East Conservatives
19-33 43-63 2-12 0-0 0-0 0-5 4-22 0-0 Newcastle upon Tyne Central North East Labour
19-35 38-60 5-18 0-0 0-0 0-10 2-19 0-0 Newcastle upon Tyne East North East Labour
24-38 37-54 3-14 0-0 0-0 0-4 5-23 1-1 Newcastle upon Tyne North North East Labour
42-56 32-47 3-12 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Newcastle-under-Lyme West Midlands Labour
51-66 11-22 15-30 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 Newton Abbot South West Conservatives
24-38 42-61 1-7 0-0 0-0 0-0 4-23 0-0 Normanton, Pontefract and Castleford Yorkshire and The Humber Labour
45-61 8-19 22-38 0-0 0-0 0-0 0-0 1-2 North Cornwall South West Conservatives
38-56 7-18 20-38 0-0 0-0 0-6 2-19 0-0 North Devon South West Conservatives
60-75 10-21 6-19 0-0 0-0 0-10 0-0 0-0 North Dorset South West Conservatives
21-35 44-61 1-10 0-0 0-0 0-0 5-23 0-0 North Durham North East Labour
54-71 13-26 2-11 0-0 0-0 0-5 2-20 0-0 North East Bedfordshire East of England Conservatives
50-67 13-25 1-9 0-0 0-0 0-4 7-26 0-0 North East Cambridgeshire East of England Conservatives
37-52 30-46 1-8 0-0 0-0 0-3 4-23 0-0 North East Derbyshire East Midlands Labour
58-74 9-21 6-17 0-0 0-0 0-4 0-13 1-1 North East Hampshire South East Conservatives
58-73 16-29 3-13 0-0 0-0 0-10 0-0 0-0 North East Hertfordshire East of England Conservatives
51-66 22-36 3-13 0-0 0-0 0-10 0-0 0-0 North East Somerset South West Conservatives
62-77 12-23 3-15 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 North Herefordshire West Midlands Conservatives
34-54 13-27 22-46 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 North Norfolk East of England Liberal Democrats
59-72 19-31 2-10 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 North Shropshire West Midlands Conservatives
54-69 14-26 8-20 0-0 0-0 0-11 0-0 0-0 North Somerset South West Conservatives
46-63 22-37 1-7 0-0 0-0 0-5 3-21 0-0 North Swindon South West Conservatives
42-61 15-29 1-9 0-0 0-0 0-5 9-30 0-1 North Thanet South East Conservatives
21-34 44-63 1-9 0-0 0-0 0-3 5-24 0-0 North Tyneside North East Labour
48-62 32-46 1-8 0-0 0-0 0-6 0-0 0-0 North Warwickshire West Midlands Conservatives
46-64 15-28 2-11 0-0 0-0 0-5 7-26 0-0 North West Cambridgeshire East of England Conservatives
23-38 37-56 3-13 0-0 0-0 0-4 5-24 0-0 North West Durham North East Labour
53-70 12-24 4-15 0-0 0-0 0-5 2-20 0-0 North West Hampshire South East Conservatives
55-69 23-37 1-9 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 North West Leicestershire East Midlands Conservatives
47-64 18-32 1-8 0-0 0-0 0-4 4-24 0-0 North West Norfolk East of England Conservatives
49-65 10-22 9-21 0-0 0-0 0-6 2-17 1-2 North Wiltshire South West Conservatives
39-55 26-42 1-9 0-0 0-0 0-5 5-24 0-0 Northampton North East Midlands Conservatives
38-54 24-40 1-9 0-0 0-0 0-5 6-26 0-0 Northampton South East Midlands Conservatives
48-62 28-42 1-9 0-0 0-0 0-10 0-0 0-1 Norwich North East of England Conservatives
26-44 31-54 5-19 0-0 0-0 0-22 0-0 0-0 Norwich South East of England Labour
19-35 45-66 1-10 0-0 0-0 0-11 1-17 0-1 Nottingham East East Midlands Labour
21-35 42-61 0-6 0-0 0-0 0-3 8-28 0-0 Nottingham North East Midlands Labour
30-45 37-56 1-9 0-0 0-0 0-6 2-18 0-0 Nottingham South East Midlands Labour
41-57 28-44 0-6 0-0 0-0 0-4 3-21 0-0 Nuneaton West Midlands Conservatives
44-61 17-32 1-7 0-0 0-0 0-5 6-26 1-4 Old Bexley and Sidcup London Conservatives
28-43 31-48 4-15 0-0 0-0 0-0 6-26 0-0 Oldham East and Saddleworth North West Labour
20-34 43-63 0-7 0-0 0-0 0-3 6-26 0-0 Oldham West and Royton North West Labour
51-69 14-28 1-10 0-0 0-0 0-5 4-23 0-0 Orpington London Conservatives
22-37 38-60 6-21 0-0 0-0 0-16 0-0 1-1 Oxford East South East Labour
40-56 13-25 21-37 0-0 0-0 0-0 0-10 0-0 Oxford West and Abingdon South East Conservatives
51-65 29-42 2-9 0-0 0-0 0-4 0-0 0-0 Pendle North West Conservatives
26-40 34-52 2-12 0-0 0-0 0-0 7-27 0-0 Penistone and Stocksbridge Yorkshire and The Humber Labour
55-74 12-24 3-13 0-0 0-0 0-5 1-17 0-0 Penrith and The Border North West Conservatives
47-61 31-45 1-9 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 Peterborough East of England Conservatives
38-58 24-42 1-7 0-0 0-0 0-3 5-26 0-0 Plymouth, Moor View South West Conservatives
36-53 28-46 1-9 0-0 0-0 0-9 3-21 0-1 Plymouth, Sutton and Devonport South West Conservatives
54-68 13-24 7-19 0-0 0-0 0-11 0-0 2-5 Poole South West Conservatives
23-38 46-62 3-12 0-0 0-0 0-7 0-12 1-1 Poplar and Limehouse London Labour
43-60 19-33 2-11 0-0 0-0 0-4 5-25 1-1 Portsmouth North South East Conservatives
33-49 17-32 13-29 0-0 0-0 0-9 2-19 0-0 Portsmouth South South East Conservatives
22-35 46-64 1-8 0-0 0-0 0-6 3-20 0-0 Preston North West Labour
43-59 33-48 2-11 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Pudsey Yorkshire and The Humber Conservatives
45-61 25-39 3-13 0-0 0-0 0-6 0-10 0-1 Putney London Conservatives
50-69 12-25 1-8 0-0 0-0 0-3 6-27 0-0 Rayleigh and Wickford East of England Conservatives
44-60 25-41 6-17 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 Reading East South East Conservatives
50-65 26-41 3-12 0-0 0-0 0-6 0-0 0-0 Reading West South East Conservatives
18-34 33-53 8-22 0-0 0-0 0-0 7-27 0-0 Redcar North East Labour
42-57 25-41 1-8 0-0 0-0 0-5 3-22 0-1 Redditch West Midlands Conservatives
51-68 12-24 6-17 0-0 0-0 0-7 2-18 0-0 Reigate South East Conservatives
54-69 21-35 3-13 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 Ribble Valley North West Conservatives
51-69 12-25 4-15 0-0 0-0 0-14 0-0 3-11 Richmond (Yorks) Yorkshire and The Humber Conservatives
52-68 11-24 12-26 0-0 0-0 0-0 0-8 0-0 Richmond Park London Conservatives
18-31 38-57 3-14 0-0 0-0 0-0 6-26 2-6 Rochdale North West Labour
36-55 16-31 1-9 0-0 0-0 0-6 13-36 0-1 Rochester and Strood South East Conservatives
40-57 20-33 1-9 0-0 0-0 0-6 8-28 0-0 Rochford and Southend East East of England Conservatives
43-61 17-33 0-6 0-0 0-0 0-4 8-29 0-0 Romford London Conservatives
54-69 12-23 10-23 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 Romsey and Southampton North South East Conservatives
49-63 30-44 1-9 0-0 0-0 0-5 0-0 0-0 Rossendale and Darwen North West Conservatives
22-37 34-54 1-10 0-0 0-0 0-5 10-32 0-0 Rother Valley Yorkshire and The Humber Labour
13-26 38-60 1-10 0-0 0-0 0-0 13-37 1-3 Rotherham Yorkshire and The Humber Labour
53-67 25-38 2-10 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 Rugby West Midlands Conservatives
53-69 18-31 1-8 0-0 0-0 0-4 2-18 0-0 Ruislip, Northwood and Pinner London Conservatives
54-71 13-26 3-13 0-0 0-0 0-4 2-18 0-0 Runnymede and Weybridge South East Conservatives
46-63 21-36 2-13 0-0 0-0 0-7 1-15 0-0 Rushcliffe East Midlands Conservatives
52-69 13-26 3-13 0-0 0-0 0-5 2-20 0-0 Rutland and Melton East Midlands Conservatives
53-70 12-24 5-16 0-0 0-0 0-0 2-18 0-0 Saffron Walden East of England Conservatives
20-34 43-63 1-8 0-0 0-0 0-6 5-25 0-0 Salford and Eccles North West Labour
48-65 14-27 4-16 0-0 0-0 0-7 2-19 1-2 Salisbury South West Conservatives
38-55 25-41 2-11 0-0 0-0 0-6 3-21 0-1 Scarborough and Whitby Yorkshire and The Humber Conservatives
39-53 38-53 2-10 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Scunthorpe Yorkshire and The Humber Labour
29-44 37-55 1-8 0-0 0-0 0-3 5-23 0-0 Sedgefield North East Labour
34-47 44-59 2-10 0-0 0-0 0-7 0-0 0-0 Sefton Central North West Labour
46-63 23-38 2-10 0-0 0-0 0-0 2-17 0-0 Selby and Ainsty Yorkshire and The Humber Conservatives
51-68 12-24 3-13 0-0 0-0 0-6 3-22 0-0 Sevenoaks South East Conservatives
14-29 44-66 3-14 0-0 0-0 0-16 1-16 1-1 Sheffield Central Yorkshire and The Humber Labour
19-32 40-59 1-10 0-0 0-0 0-0 7-28 1-2 Sheffield South East Yorkshire and The Humber Labour
14-26 43-63 1-10 0-0 0-0 0-5 10-31 1-2 Sheffield, Brightside and Hillsborough Yorkshire and The Humber Labour
13-30 26-50 26-48 0-0 0-0 0-6 0-10 0-1 Sheffield, Hallam Yorkshire and The Humber Liberal Democrats
17-31 38-58 3-14 0-0 0-0 0-7 7-27 1-1 Sheffield, Heeley Yorkshire and The Humber Labour
42-57 27-42 1-7 0-0 0-0 0-3 4-21 0-0 Sherwood East Midlands Conservatives
48-62 28-42 2-11 0-0 0-0 0-0 0-0 1-2 Shipley Yorkshire and The Humber Conservatives
39-56 22-38 4-14 0-0 0-0 0-8 3-22 0-0 Shrewsbury and Atcham West Midlands Conservatives
56-71 19-31 2-11 0-0 0-0 0-10 0-0 0-1 Sittingbourne and Sheppey South East Conservatives
55-71 16-29 0-0 0-0 0-0 0-11 0-0 0-0 Skipton and Ripon Yorkshire and The Humber Conservatives
51-68 15-27 1-9 0-0 0-0 0-1 3-20 2-6 Sleaford and North Hykeham East Midlands Conservatives
34-50 34-52 1-8 0-0 0-0 0-0 3-19 0-0 Slough South East Labour
39-59 8-20 15-33 0-0 0-0 0-8 2-20 0-0 Solihull West Midlands Conservatives
50-67 9-20 14-28 0-0 0-0 0-13 0-0 0-1 Somerton and Frome South West Conservatives
37-54 18-34 1-9 0-0 0-0 0-2 12-33 1-2 South Basildon and East Thurrock East of England Conservatives
51-66 15-27 10-24 0-0 0-0 0-11 0-0 0-0 South Cambridgeshire East of England Conservatives
55-69 23-36 1-9 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 South Derbyshire East Midlands Conservatives
54-68 22-35 2-11 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 South Dorset South West Conservatives
48-63 15-26 14-28 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 South East Cambridgeshire East of England Conservatives
54-69 11-21 12-25 0-0 0-0 0-11 0-0 0-0 South East Cornwall South West Conservatives
52-71 12-25 0-6 0-0 0-0 0-3 7-26 0-0 South Holland and The Deepings East Midlands Conservatives
49-67 16-30 3-12 0-0 0-0 0-2 3-22 0-0 South Leicestershire East Midlands Conservatives
57-72 16-28 3-14 0-0 0-0 0-10 0-0 0-0 South Norfolk East of England Conservatives
56-72 14-27 2-11 0-0 0-0 0-4 2-17 0-0 South Northamptonshire East Midlands Conservatives
43-59 25-40 2-10 0-0 0-0 0-2 3-19 0-0 South Ribble North West Conservatives
21-36 41-62 0-7 0-0 0-0 0-4 6-27 0-0 South Shields North East Labour
65-78 17-30 0-6 0-0 0-0 0-5 0-0 0-0 South Staffordshire West Midlands Conservatives
48-64 16-29 3-13 0-0 0-0 0-6 3-21 0-0 South Suffolk East of England Conservatives
41-57 27-44 1-8 0-0 0-0 0-6 2-18 0-0 South Swindon South West Conservatives
30-48 18-35 1-9 0-0 0-0 0-7 16-39 1-2 South Thanet South East Conservatives
59-73 18-30 2-10 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 South West Bedfordshire East of England Conservatives
50-66 15-28 2-12 0-0 0-0 0-6 3-21 0-0 South West Devon South West Conservatives
52-68 14-26 5-16 0-0 0-0 0-5 1-16 0-0 South West Hertfordshire East of England Conservatives
44-63 15-28 2-10 0-0 0-0 0-0 8-28 0-0 South West Norfolk East of England Conservatives
50-67 10-23 5-18 0-0 0-0 0-0 1-14 3-9 South West Surrey South East Conservatives
57-72 13-25 6-17 0-0 0-0 0-11 0-0 0-0 South West Wiltshire South West Conservatives
40-56 26-42 1-9 0-0 0-0 0-4 3-20 0-0 Southampton, Itchen South East Conservatives
34-48 35-51 4-14 0-0 0-0 0-0 0-0 1-3 Southampton, Test South East Labour
44-62 15-29 4-14 0-0 0-0 0-6 4-24 0-1 Southend West East of England Conservatives
31-51 14-29 15-33 0-0 0-0 0-0 4-23 0-0 Southport North West Liberal Democrats
45-62 16-29 2-12 0-0 0-0 0-5 6-25 0-0 Spelthorne South East Conservatives
43-59 18-31 14-29 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 St Albans East of England Conservatives
45-61 12-24 18-32 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 St Austell and Newquay South West Conservatives
22-35 46-64 1-8 0-0 0-0 0-4 3-21 0-0 St Helens North North West Labour
19-32 49-68 1-9 0-0 0-0 0-5 2-20 0-0 St Helens South and Whiston North West Labour
39-54 11-22 26-42 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 St Ives South West Conservatives
54-68 26-40 1-7 0-0 0-0 0-7 0-0 0-0 Stafford West Midlands Conservatives
56-69 25-37 1-8 0-0 0-0 0-6 0-0 0-0 Staffordshire Moorlands West Midlands Conservatives
36-50 41-56 1-8 0-0 0-0 0-10 0-0 0-0 Stalybridge and Hyde North West Labour
49-63 28-43 1-9 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 Stevenage East of England Conservatives
26-39 41-58 2-12 0-0 0-0 0-6 2-19 0-0 Stockport North West Labour
27-43 38-57 0-6 0-0 0-0 0-1 6-24 0-0 Stockton North North East Labour
41-58 29-47 0-7 0-0 0-0 0-3 2-19 0-0 Stockton South North East Conservatives
23-40 28-48 2-12 0-0 0-0 0-4 8-30 3-9 Stoke-on-Trent Central West Midlands Labour
39-55 36-52 1-10 0-0 0-0 0-10 0-0 0-0 Stoke-on-Trent North West Midlands Labour
43-57 35-50 1-9 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 Stoke-on-Trent South West Midlands Labour
50-66 17-31 1-9 0-0 0-0 0-4 3-21 0-0 Stone West Midlands Conservatives
40-57 25-40 1-8 0-0 0-0 0-5 5-23 0-0 Stourbridge West Midlands Conservatives
60-75 13-24 4-16 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 Stratford-on-Avon West Midlands Conservatives
21-35 42-59 7-20 0-0 0-0 0-12 0-7 0-0 Streatham London Labour
27-41 43-60 1-8 0-0 0-0 0-6 1-16 0-1 Stretford and Urmston North West Labour
38-55 31-49 1-8 0-0 0-0 0-8 1-16 0-0 Stroud South West Conservatives
56-72 17-28 3-14 0-0 0-0 0-10 0-0 0-0 Suffolk Coastal East of England Conservatives
24-39 39-58 0-7 0-0 0-0 0-4 5-25 0-1 Sunderland Central North East Labour
62-76 12-23 5-16 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 Surrey Heath South East Conservatives
47-66 9-22 17-35 0-0 0-0 0-7 0-0 0-0 Sutton and Cheam London Conservatives
57-71 20-33 1-10 0-0 0-0 0-8 0-0 0-1 Sutton Coldfield West Midlands Conservatives
55-68 24-37 2-10 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Tamworth West Midlands Conservatives
60-74 15-27 4-15 0-0 0-0 0-6 0-0 0-0 Tatton North West Conservatives
43-60 10-21 15-30 0-0 0-0 0-6 2-18 0-0 Taunton Deane South West Conservatives
45-60 34-48 1-8 0-0 0-0 0-7 0-0 0-0 Telford West Midlands Conservatives
49-65 13-26 6-18 0-0 0-0 0-5 2-18 0-0 Tewkesbury South West Conservatives
48-65 9-21 11-25 0-0 0-0 0-5 1-17 0-0 The Cotswolds South West Conservatives
43-60 21-37 1-9 0-0 0-0 0-5 3-22 0-0 The Wrekin West Midlands Conservatives
46-64 13-27 3-14 0-0 0-0 0-6 3-21 1-4 Thirsk and Malton Yorkshire and The Humber Conservatives
39-57 8-19 27-46 0-0 0-0 0-6 0-0 0-0 Thornbury and Yate South West Conservatives
26-44 22-41 1-8 0-0 0-0 0-0 19-42 0-0 Thurrock East of England Conservatives
58-73 13-25 6-17 0-0 0-0 0-11 0-0 0-0 Tiverton and Honiton South West Conservatives
54-70 12-25 3-12 0-0 0-0 0-5 2-19 0-0 Tonbridge and Malling South East Conservatives
35-51 36-52 4-14 0-0 0-0 0-6 0-8 0-0 Tooting London Labour
38-55 8-20 21-38 0-0 0-0 0-4 2-19 0-0 Torbay South West Conservatives
55-71 11-22 7-21 0-0 0-0 0-12 0-0 0-0 Torridge and West Devon South West Conservatives
46-64 12-25 5-17 0-0 0-0 0-10 3-21 0-0 Totnes South West Conservatives
10-23 53-75 2-12 0-0 0-0 0-18 0-9 0-0 Tottenham London Labour
40-56 14-27 12-26 0-0 0-0 0-10 2-18 0-0 Truro and Falmouth South West Conservatives
52-69 13-25 4-15 0-0 0-0 0-6 1-16 1-1 Tunbridge Wells South East Conservatives
39-57 9-20 27-46 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Twickenham London Conservatives
29-44 38-57 1-8 0-0 0-0 0-4 3-19 0-0 Tynemouth North East Labour
45-62 22-36 1-9 0-0 0-0 0-5 3-21 0-0 Uxbridge and South Ruislip London Conservatives
24-38 42-59 6-17 0-0 0-0 0-12 0-0 1-2 Vauxhall London Labour
38-51 37-50 3-11 0-0 0-0 0-0 0-0 1-2 Wakefield Yorkshire and The Humber Labour
24-37 48-65 1-7 0-0 0-0 0-4 1-16 0-0 Wallasey North West Labour
33-49 29-47 1-8 0-0 0-0 0-0 7-27 0-0 Walsall North West Midlands Labour
32-47 36-52 1-7 0-0 0-0 0-0 3-22 0-0 Walsall South West Midlands Labour
15-28 56-74 3-12 0-0 0-0 0-13 0-0 0-0 Walthamstow London Labour
23-37 39-59 2-11 0-0 0-0 0-4 5-25 0-0 Wansbeck North East Labour
48-65 14-26 7-19 0-0 0-0 0-6 1-17 0-0 Wantage South East Conservatives
23-37 43-61 1-7 0-0 0-0 0-4 4-23 0-0 Warley West Midlands Labour
30-43 38-55 1-8 0-0 0-0 0-4 4-22 0-0 Warrington North North West Labour
43-57 31-45 4-14 0-0 0-0 0-0 0-0 0-1 Warrington South North West Conservatives
38-55 28-45 2-11 0-0 0-0 0-8 1-15 0-0 Warwick and Leamington West Midlands Conservatives
21-34 44-63 1-7 0-0 0-0 0-3 6-25 0-0 Washington and Sunderland West North East Labour
38-55 19-34 11-25 0-0 0-0 0-5 1-17 0-0 Watford East of England Conservatives
37-54 28-45 1-7 0-0 0-0 0-5 5-23 0-0 Waveney East of England Conservatives
51-69 11-23 4-15 0-0 0-0 0-7 3-21 0-0 Wealden South East Conservatives
44-58 34-48 2-11 0-0 0-0 0-6 0-0 0-0 Weaver Vale North West Conservatives
47-64 17-30 1-8 0-0 0-0 0-5 6-25 0-0 Wellingborough East Midlands Conservatives
43-59 9-19 24-41 0-0 0-0 0-0 0-0 0-1 Wells South West Conservatives
45-61 20-34 2-12 0-0 0-0 0-5 3-20 1-1 Welwyn Hatfield East of England Conservatives
25-38 53-68 1-9 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Wentworth and Dearne Yorkshire and The Humber Labour
36-50 43-58 1-7 0-0 0-0 0-7 0-0 0-0 West Bromwich East West Midlands Labour
25-40 35-55 1-8 0-0 0-0 0-3 8-30 0-0 West Bromwich West West Midlands Labour
50-66 11-22 15-29 0-0 0-0 0-10 0-0 0-0 West Dorset South West Conservatives
16-29 54-70 2-10 0-0 0-0 0-6 1-14 1-1 West Ham London Labour
38-51 42-56 1-8 0-0 0-0 0-6 0-0 0-1 West Lancashire North West Labour
45-64 15-28 2-10 0-0 0-0 0-4 7-28 0-0 West Suffolk East of England Conservatives
52-70 12-25 3-14 0-0 0-0 0-7 2-19 0-0 West Worcestershire West Midlands Conservatives
40-55 36-50 3-12 0-0 0-0 0-6 0-0 0-1 Westminster North London Labour
31-57 6-19 30-57 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 Westmorland and Lonsdale North West Liberal Democrats
45-62 15-28 4-15 0-0 0-0 0-5 4-23 0-0 Weston-Super-Mare South West Conservatives
21-35 43-62 0-7 0-0 0-0 0-3 6-26 0-0 Wigan North West Labour
47-62 20-34 8-20 0-0 0-0 0-5 0-10 0-0 Wimbledon London Conservatives
48-65 9-20 16-32 0-0 0-0 0-5 0-10 0-0 Winchester South East Conservatives
63-76 12-24 5-16 0-0 0-0 0-6 0-0 0-0 Windsor South East Conservatives
40-54 38-53 2-10 0-0 0-0 0-6 0-0 0-0 Wirral South North West Labour
45-59 33-49 2-11 0-0 0-0 0-3 0-0 0-0 Wirral West North West Labour
63-76 15-27 2-11 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 Witham East of England Conservatives
55-71 14-27 4-14 0-0 0-0 0-5 0-14 0-0 Witney South East Conservatives
50-66 14-27 7-18 0-0 0-0 0-4 1-16 1-1 Woking South East Conservatives
57-72 13-25 8-21 0-0 0-0 0-7 0-0 0-0 Wokingham South East Conservatives
31-45 34-52 1-8 0-0 0-0 0-3 5-25 0-0 Wolverhampton North East West Midlands Labour
25-40 39-58 1-7 0-0 0-0 0-2 5-26 0-0 Wolverhampton South East West Midlands Labour
36-53 33-51 0-7 0-0 0-0 0-5 2-17 0-0 Wolverhampton South West West Midlands Labour
39-56 27-43 1-8 0-0 0-0 0-6 3-19 0-1 Worcester West Midlands Conservatives
29-44 34-51 1-9 0-0 0-0 0-0 5-25 0-1 Workington North West Labour
37-51 41-56 1-8 0-0 0-0 0-9 0-0 0-0 Worsley and Eccles South North West Labour
46-64 14-27 4-15 0-0 0-0 0-7 5-23 0-0 Worthing West South East Conservatives
48-63 18-32 5-16 0-0 0-0 0-6 1-16 0-0 Wycombe South East Conservatives
57-70 21-34 3-13 0-0 0-0 0-6 0-0 0-0 Wyre and Preston North North West Conservatives
50-71 16-34 0-7 0-0 0-0 0-2 2-21 0-0 Wyre Forest West Midlands Conservatives
26-39 40-58 1-9 0-0 0-0 0-5 3-20 1-2 Wythenshawe and Sale East North West Labour
45-62 9-20 22-38 0-0 0-0 0-7 0-0 0-0 Yeovil South West Conservatives
27-40 39-54 7-18 0-0 0-0 0-0 0-0 0-0 York Central Yorkshire and The Humber Labour
49-64 22-36 6-17 0-0 0-0 0-8 0-0 0-0 York Outer Yorkshire and The Humber Conservatives
25-40 21-39 0-6 0-0 13-33 0-0 3-21 0-0 Ynys Môn Wales Labour
30-43 45-59 2-11 0-0 1-7 0-0 0-0 0-0 Delyn Wales Labour
20-34 38-57 2-11 0-0 1-7 0-0 7-26 0-0 Alyn and Deeside Wales Labour
32-46 40-55 2-11 0-0 2-11 0-0 0-0 0-0 Wrexham Wales Labour
8-20 36-54 1-7 0-0 12-29 0-0 9-28 0-0 Llanelli Wales Labour
20-33 32-47 1-8 0-0 2-10 0-0 1-14 16-18 Gower Wales Conservatives
17-29 44-60 2-13 0-0 2-9 0-11 0-0 7-8 Swansea West Wales Labour
9-21 46-66 1-8 0-0 6-17 0-1 5-25 0-0 Swansea East Wales Labour
7-18 42-61 1-8 0-0 6-19 0-0 10-30 0-0 Aberavon Wales Labour
29-43 27-44 10-26 0-0 0-5 0-9 0-13 0-0 Cardiff Central Wales Labour
27-43 33-50 4-14 0-0 2-9 0-0 1-16 0-0 Cardiff North Wales Conservatives
8-18 37-58 0-5 0-0 15-35 0-0 5-22 0-0 Rhondda Wales Labour
14-27 39-58 1-9 0-0 1-8 0-0 10-32 0-0 Torfaen Wales Labour
33-49 27-43 2-11 0-0 2-9 0-6 3-20 0-0 Monmouth Wales Conservatives
14-27 34-50 2-10 0-0 1-6 0-0 6-25 12-14 Newport East Wales Labour
20-35 39-58 2-11 0-0 1-6 0-4 4-23 0-0 Newport West Wales Labour
8-21 28-47 1-8 0-0 32-55 0-0 0-0 0-0 Arfon Wales Plaid Cymru
34-48 31-45 2-10 0-0 6-19 0-0 0-0 0-0 Aberconwy Wales Conservatives
32-48 33-49 1-9 0-0 6-20 0-0 0-0 0-0 Clwyd West Wales Conservatives
27-42 46-62 1-8 0-0 3-12 0-0 0-0 0-0 Vale of Clwyd Wales Conservatives
13-28 13-26 2-10 0-0 28-51 0-0 4-20 0-0 Dwyfor Meirionnydd Wales Plaid Cymru
19-33 34-53 1-10 0-0 3-14 0-0 6-26 0-0 Clwyd South Wales Labour
36-53 7-18 24-41 0-0 5-13 0-7 0-0 0-0 Montgomeryshire Wales Conservatives
6-17 12-23 28-46 0-0 13-32 0-5 1-15 5-6 Ceredigion Wales Liberal Democrats
22-36 25-39 1-8 0-0 1-8 0-0 6-23 12-20 Preseli Pembrokeshire Wales Conservatives
27-42 31-47 1-7 0-0 6-16 0-0 2-19 0-0 Carmarthen West and Pembrokeshire South Wales Conservatives
12-27 22-39 0-6 0-0 23-46 0-0 2-19 0-0 Carmarthen East and Dinefwr Wales Plaid Cymru
26-41 15-28 22-39 0-0 5-13 0-0 0-12 0-0 Brecon and Radnorshire Wales Conservatives
9-21 41-59 1-8 0-0 10-25 0-0 5-23 0-0 Neath Wales Labour
7-18 43-63 1-7 0-0 9-23 0-0 6-25 0-0 Cynon Valley Wales Labour
6-17 47-68 1-8 0-0 5-16 0-0 7-27 0-0 Merthyr Tydfil and Rhymney Wales Labour
6-16 45-64 0-6 0-0 3-13 0-0 7-27 6-7 Blaenau Gwent Wales Labour
19-33 29-45 1-9 0-0 1-9 0-0 4-21 14-17 Bridgend Wales Labour
9-22 49-68 1-8 0-0 4-16 0-0 4-22 0-0 Ogmore Wales Labour
10-21 44-61 4-16 0-0 6-17 0-0 2-19 0-0 Pontypridd Wales Labour
9-22 39-60 1-8 0-0 6-20 0-4 8-28 0-0 Caerphilly Wales Labour
8-21 43-62 1-8 0-0 4-16 0-0 10-30 0-0 Islwyn Wales Labour
25-39 30-44 0-7 0-0 1-8 0-3 1-15 14-16 Vale of Glamorgan Wales Conservatives
15-28 37-55 4-14 0-0 7-20 0-0 1-17 0-0 Cardiff West Wales Labour
15-29 37-54 2-12 0-0 2-10 0-5 2-17 9-11 Cardiff South and Penarth Wales Labour
16-28 18-35 0-7 36-59 0-0 0-0 0-0 0-2 Aberdeen North Scotland SNP
26-39 18-34 1-8 26-48 0-0 0-0 0-0 0-0 Aberdeen South Scotland SNP
12-23 24-45 0-6 34-57 0-0 0-0 0-0 0-0 Airdrie and Shotts Scotland SNP
30-48 7-19 0-7 33-55 0-0 0-0 0-0 0-0 Angus Scotland SNP
21-34 9-21 11-30 26-50 0-0 0-0 0-0 0-0 Argyll and Bute Scotland SNP
21-36 19-36 0-5 30-54 0-0 0-0 0-0 0-0 Ayr, Carrick and Cumnock Scotland SNP
29-48 6-17 0-7 37-59 0-0 0-0 0-0 0-0 Banff and Buchan Scotland SNP
38-56 4-15 6-22 18-40 0-0 0-0 0-0 0-0 Berwickshire, Roxburgh and Selkirk Scotland SNP
14-26 8-21 16-38 26-51 0-0 0-0 0-0 0-0 Caithness, Sutherland and Easter Ross Scotland SNP
20-34 18-35 0-5 33-56 0-0 0-0 0-0 0-0 Central Ayrshire Scotland SNP
11-22 23-45 0-5 35-60 0-0 0-0 0-0 0-0 Coatbridge, Chryston and Bellshill Scotland SNP
12-24 21-40 0-5 38-60 0-0 0-0 0-4 0-0 Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East Scotland SNP
29-46 16-33 0-5 25-48 0-0 0-0 0-0 0-1 Dumfries and Galloway Scotland SNP
35-53 7-19 1-8 28-49 0-0 0-0 0-0 0-0 Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale Scotland Conservatives
19-32 15-31 0-6 38-60 0-0 0-0 0-0 0-0 Dundee East Scotland SNP
13-25 18-34 0-6 40-62 0-0 0-0 0-0 0-1 Dundee West Scotland SNP
15-27 22-41 1-7 31-54 0-0 0-0 0-0 0-0 Dunfermline and West Fife Scotland SNP
16-28 10-22 19-40 21-46 0-0 0-0 0-0 0-0 East Dunbartonshire Scotland SNP
15-27 20-38 0-5 35-57 0-0 0-0 0-6 0-0 East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow Scotland SNP
22-35 22-39 0-7 25-48 0-0 0-0 0-0 0-1 East Lothian Scotland SNP
23-37 23-41 0-6 25-47 0-0 0-0 0-0 0-0 East Renfrewshire Scotland SNP
14-25 21-39 1-10 31-52 0-0 0-0 0-0 0-0 Edinburgh East Scotland SNP
20-33 21-40 1-10 24-47 0-0 0-9 0-0 0-0 Edinburgh North and Leith Scotland SNP
20-32 27-44 1-8 24-44 0-0 0-0 0-0 0-0 Edinburgh South Scotland Labour
23-37 19-34 1-8 28-49 0-0 0-0 0-0 0-0 Edinburgh South West Scotland SNP
20-32 9-21 17-36 21-44 0-0 0-0 0-0 0-2 Edinburgh West Scotland SNP
12-23 21-38 0-7 33-55 0-0 0-0 0-0 2-8 Na h-Eileanan an Iar Scotland SNP
15-29 17-35 0-5 37-59 0-0 0-2 0-6 0-0 Falkirk Scotland SNP
11-23 23-43 0-6 35-57 0-0 0-0 0-0 0-0 Glasgow Central Scotland SNP
10-21 23-43 0-5 36-58 0-0 0-0 0-6 0-1 Glasgow East Scotland SNP
13-25 20-40 0-7 32-55 0-0 0-9 0-0 0-0 Glasgow North Scotland SNP
10-20 25-44 0-5 37-59 0-0 0-0 0-0 0-0 Glasgow North East Scotland SNP
13-25 21-40 0-7 35-57 0-0 0-0 0-0 0-0 Glasgow North West Scotland SNP
14-26 21-39 0-6 36-57 0-0 0-0 0-0 0-0 Glasgow South Scotland SNP
10-21 24-45 0-5 35-58 0-0 0-0 0-6 0-0 Glasgow South West Scotland SNP
12-23 21-41 0-5 38-60 0-0 0-0 0-0 0-0 Glenrothes Scotland SNP
18-32 6-17 13-35 27-51 0-0 0-0 0-0 0-0 Gordon Scotland SNP
14-26 21-41 0-6 34-58 0-0 0-0 0-0 0-0 Inverclyde Scotland SNP
14-26 8-19 14-36 29-53 0-0 0-0 0-0 1-3 Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey Scotland SNP
16-28 20-39 0-5 35-58 0-0 0-0 0-0 0-0 Kilmarnock and Loudoun Scotland SNP
14-26 22-42 0-6 33-56 0-0 0-0 0-6 0-0 Kirkcaldy and Cowdenbeath Scotland SNP
18-31 20-38 0-6 30-53 0-0 0-0 0-7 0-0 Lanark and Hamilton East Scotland SNP
16-28 22-41 0-6 33-56 0-0 0-0 0-0 0-0 Linlithgow and East Falkirk Scotland SNP
15-27 20-39 0-6 36-59 0-0 0-0 0-0 0-0 Livingston Scotland SNP
16-28 21-40 0-6 32-54 0-0 0-0 0-0 0-0 Midlothian Scotland SNP
31-49 9-20 1-8 28-51 0-0 0-0 0-0 0-2 Moray Scotland SNP
12-23 22-43 0-5 35-57 0-0 0-0 0-6 0-0 Motherwell and Wishaw Scotland SNP
17-31 19-37 0-5 34-56 0-0 0-0 0-0 0-0 North Ayrshire and Arran Scotland SNP
23-36 7-18 14-34 22-45 0-0 0-0 0-0 1-2 North East Fife Scotland SNP
22-36 19-37 0-6 28-51 0-0 0-0 0-0 0-0 Ochil and South Perthshire Scotland SNP
8-19 9-20 31-53 15-39 0-0 0-0 0-9 0-0 Orkney and Shetland Scotland Liberal Democrats
16-28 22-40 0-6 33-55 0-0 0-0 0-0 0-0 Paisley and Renfrewshire North Scotland SNP
11-23 25-47 0-6 31-55 0-0 0-0 0-0 0-1 Paisley and Renfrewshire South Scotland SNP
33-51 6-18 0-7 31-53 0-0 0-0 0-0 0-0 Perth and North Perthshire Scotland SNP
14-25 6-17 17-40 26-50 0-0 0-0 0-0 0-3 Ross, Skye and Lochaber Scotland SNP
11-23 25-44 0-6 32-55 0-0 0-0 0-6 0-1 Rutherglen and Hamilton West Scotland SNP
25-39 17-33 0-6 29-49 0-0 0-0 0-0 0-1 Stirling Scotland SNP
32-49 4-14 8-24 24-45 0-0 0-0 0-0 0-0 West Aberdeenshire and Kincardine Scotland SNP
11-23 22-42 0-5 37-60 0-0 0-0 0-0 0-0 West Dunbartonshire Scotland SNP